icon-Foreninger-og-fritidsliv

Fritidsliv

Bevæg dig for livet

Danmark skal være verdens mest aktive nation i 2025. Denne landsdækkende vision vil Assens kommune, i samarbejde med DGI Fyn, gerne støtte op om. For opfyldelse af dette skal 50% af befolkningen være fysisk aktive i en idrætsforening og 75% skal være fysisk aktive frem mod 2025. For Assens kommune betyder det i første omgang, at 2800 flere borgere skal fysisk aktive og 1700 af dem i en idrætsforening til september 2023.

'Bevæg dig for livet' er en paraply, som kan rumme mange initiativer og målgrupper. 

Læs mere om projekterne herunder:

Hvilke andre indsatser og målgrupper, der skal arbejdes med, kommer til at fremgå af en handlingsplan, der ligger klar til november 2020 og vil være at finde på hjemmesiden her. Fælles for alle indsatserne bliver, at det skal gøres let for borgere i Assens Kommune at være fysisk aktive i og uden for foreningslivet og få muligheden for at finde den motionsform, der motiverer netop dém.

Udsnit fra Assens Kommunes pressemeddelelse den 6. august 2020

Kommuneaftalen med DGI-Fyn falder godt i tråd med Assens Kommunes Vision 2030 ’Med vilje og hjerte’, som sigter mod at forbedre borgernes mentale og fysiske sundhed, således at kommunens borgere i 2030 oplever den højeste livskvalitet i Region Syddanmark.

I Assens Kommune glæder Formanden for Uddannelse, Børn og Familie Mogens Mulle Johansen sig over samarbejdet med DGI-Fyn:

”Vi har længe i Assens Kommune haft et ønske om at løfte borgernes motions- og idrætsdeltagelse. Vi har i kommunen allerede nogle gode rammer og betingelser for fysisk aktivitet, bl.a. tidssvarende idrætsfaciliteter, adgang til varieret natur og mange veldrevne idrætsforeninger.

Med denne aftale ønsker vi at igangsætte initiativer som bygger oven på og udvikler de mange gode indsatser, som allerede er i gang i kommunen. Men vi får også mulighed for at lave helt nye tiltag, som måske har manglet i forhold til særlige målgrupper eller lokalt i kommunen.”

DGI Fyns formand, Gitte Tinning Madsen betoner aftalens grundlag for at kommunen og DGI nu kan indgå i et længerevarende samarbejde:

”Vi ser meget frem til at kunne skabe stærke relationer til Assens Kommune og sammen med kommunen at skabe et solidt grundlag for foreningernes vilkår og muligheder, for at kunne tilbyde idræt og hverdagsmotion til flere borgere i Assens.”

Assens Kommune og DGI-Fyn har i fællesskab ansat Trine Madsen som projektleder i en 3 årig stilling. Trine Madsen har store forventninger til at komme i gang projekt:

”Jeg er meget stolt over og ser meget frem til, at jeg efter sommerferien skal have ansvaret for det meget ambitiøse projekt. Første opgave bliver at konkretisere projektets dele i dialog med Folkeoplysningsudvalg, foreninger, haller og en lang række andre aktører i Assens Kommune.

Jeg glæder mig især til at tage dialogen med foreningerne om mulighederne for at fremme mere motion og bevægelse og få flere borgere i Assens Kommune til at bevæge sig på en måde, som gør dem glade – så er der større chance for, at det bliver ’bevægelse for livet”.”

Assens Kommune og DGI-Fyn ønsker at projektet skal omfavne hele kommunen, og derfor vil forskellige aktører i hele projektperioden blive involveret i at identificere behov og muligheder samt gennemføre de valgte indsatser.

Kontakt projektleder Morten M. Mose

Tlf: 20 43 90 62

Send almindelig e-mail
OBS! Når du sender en mail til os, bliver du bedt om at bruge din MitID. På den måde bliver mailen sikker, og du kan skrive dine personlige oplysninger som fx dit CPR-nummer.