---
title: "Holmehave Bæk vandløbsindsatser ODE 635"
description: "Holmehave Bæk vandløbsindsatser ODE 635"
date: "2024-11-11"
created: "2023-08-23"
---

[Hjem](https://www.assens.dk/)

                    [Om os](https://www.assens.dk/om-os)

                    [Udvikling og strategi](https://www.assens.dk/om-os/udvikling-og-strategi)

                    [By, Land og Kultur](https://www.assens.dk/om-os/udvikling-og-strategi/by-land-og-kultur)

                    [Miljø og Teknik](https://www.assens.dk/om-os/udvikling-og-strategi/by-land-og-kultur/miljoe-og-teknik)

                    [Vandplaner 2009-2015](https://www.assens.dk/om-os/udvikling-og-strategi/by-land-og-kultur/miljoe-og-teknik/vandplaner-2009-2015)

                [Holmehave Bæk vandløbsindsatser ODE 635](https://www.assens.dk/om-os/udvikling-og-strategi/by-land-og-kultur/miljoe-og-teknik/vandplaner-2009-2015/holmehave-baek-vandloebsindsatser-ode-635)

# Holmehave Bæk vandløbsindsatser ODE 635

Assens Kommune gennemfører vandplanindsatser, som er fastsat i vandplan 1.13 Odense Fjord

## Maevej

- Fjernelse af spærring
- Omlægning af rørbro

Formålet med projekterne er at skabe fri passage i hele vandløbssystemet. Dermed skabes faunapassage til og fra opstrømsliggende dele af vandløbssystemet for vandrende fisk og forbedring af forholdene for akvatisk flora og fauna i øvrigt. Hermed fremmes muligheden for målopfyldelse i vandløbet.

## Projektet er finansieret af

### Staten og Den Europæiske Union / Den Europæiske Hav- og Fiskerifond
