Nu tager udsigtsplatformen i Vissenbjerg form
De seneste måneder har smedene på Vissenbjerg MaskinVærksted arbejdet på den stålkonstruktion, som er en del af den kommende platform til Udsigten i Vissenbjerg. Og nu er konstruktionen klar til at komme ud i landskabet.
Hvis vejrguderne er med os, så sker der ting og sager på Udsigten i Vissenbjerg på mandag den 16. februar 2026.
Her går arbejdet med at sætte den nye udsigtsplatform op på Udsigten i Vissenbjerg nemlig i gang.
Vissenbjerg MaskinVærksted har de seneste måneder svejset den store stålkonstruktion sammen og lavet en prøveopstilling på værkstedet.
Den nye stålkonstruktion er 10 meter i diameter og bliver opført i 2 niveauer, og nu er den klar til at blive monteret på Udsigten.
Arbejdet med ståkonstruktionen starter mandag morgen, og onsdag vil Lebæk A/S Tømrer- og Snedkerfirma, der har totalentreprisen, gå i gang med træarbejdet.
Mens arbejdet foregår, vil afspærringen i området blive udvidet, så den sti der går fra Vissenbjerg Terrariet og op til Udsigten også er spærret.
Hvis alt går som planlagt og vejret ikke driller alt for meget, forventes platformen at stå færdig i løbet af april 2026.