Assens Kunstråds Rejselegat for Billedkunstnere
Assens Kunstråd uddelte i perioden 2013-2023 årligt et rejselegat til billedkunstneres arbejdsophold i udlandet.
Formålet med rejselegatet var at støtte billedkunsten samt skabe kontakter og hente ny kunstnerisk inspiration i udlandet. Det var en betingelse for modtagelse af legatet, at legatmodtageren efter hjemkomsten vederlagsfrit formidlede sit udbytte af rejsen.
Følgende kunstnere har modtaget legatet:
- 2013 - billedkunstneren Carl Henning Aarsø
- 2014 - billedvæveren Anne Marie Egemose
- 2015 - billedkunstneren Lisbeth Eugenie Christensen
- 2016 - keramikeren Pauline Drud
- 2017 - billedkunstneren Erling Tingkær
- 2018 - I stedet for rejselegatet blev der uddelt en kunstpris, som skulle gives til en i Assens Kommune bosiddende kunstner som anerkendelse af vedkommendes kunstneriske virksomhed. Kunstprisen blev delt mellem de to billedkunstnere Jørgen Svenstrup og Carl Henning Aarsø
- 2019 - keramikeren Louise Egedal
- 2020 - fotografen Peder Fredskild
- 2021 - billedkunstneren Jørgen Svenstrup
- 2022 - billedkunstneren Kirsten Svenstrup
- 2023 - fotografen Uffe Johansen
Rejselegatet var støttet af Statens Kunstfond og Assens Kommune
Fra 2024 og frem er Rejselegatet nedlagt, idet der de senere år har været meget få ansøgere til legatet, hvorfor Assens Kunstråd har valgt at prioritere andre projekter højere.