---
title: "Mænds Sundhedsuge 2026 i Assens Kommune – Fællesskaber gør en forskel"
description: "I uge 24 sætter vi igen fokus på mænds trivsel og sundhed, når vi markerer Mænds Sundhedsuge med flere lokale arrangementer for mænd."
date: "2026-06-02"
created: "2026-06-02"
---

[Hjem](https://www.assens.dk/)

                    [Borger](https://www.assens.dk/borger)

                    [Sundhed og omsorg](https://www.assens.dk/borger/sundhed-og-omsorg)

                    [Sundhed og Forebyggelse](https://www.assens.dk/borger/sundhed-og-omsorg/sundhed-og-forebyggelse)

                [Mænds Sundhedsuge 2026 i Assens Kommune – Fællesskaber gør en forskel](https://www.assens.dk/borger/sundhed-og-omsorg/sundhed-og-forebyggelse/maends-sundhedsuge-2026-i-assens-kommune-faellesskaber-goer-en-forskel)

# Mænds Sundhedsuge 2026 i Assens Kommune – Fællesskaber gør en forskel

I uge 24 sætter vi igen fokus på mænds trivsel og sundhed, når vi markerer Mænds Sundhedsuge med flere lokale arrangementer for mænd.

Mænd lever i gennemsnit omkring fire år kortere end kvinder, og mange mænd går for længe alene med det, der er svært – både fysisk og mentalt. Derfor er det vigtigt at skabe mere opmærksomhed om mænds sundhed og give flere mulighed for at mødes og være en del af et fællesskab.

Årets tema er fællesskaber. For fællesskaber gør en forskel. Forskning viser, at relationer og følelsen af at høre til har stor betydning for både mental og fysisk sundhed. Samtidig oplever flere mænd ensomhed og social isolation, og mange mangler nogen at dele hverdagen eller det svære med.

Derfor sætter vi i Assens Kommune fokus på fællesskaber, hvor mænd kan mødes i øjenhøjde – uden krav om at skulle være noget særligt.

I løbet af ugen inviterer vi bl.a. til arrangementet **”Kalder alle mænd”** – en hyggelig eftermiddag omkring bålet i Højfyns Friluftscenter i Tommerup. Her vil sundhedskonsulenter fra Assens Kommune sammen med ”Samtaler for Mænd” fortælle om forskellige tilbud og fællesskaber for mænd. Der bliver desuden budt op til at møde andre og få en uformel snak over kaffe og lidt godt fra bålet. Der vil bl.a. være mulighed for at høre mere om naturforløbet for mænd med symptomer på stress, angst eller depression, som stater op i efteråret.

På forløbet arbejdes der med natur, krop, psyke og fællesskab som en vej til mere ro, balance og trivsel i hverdagen. Forløbet foregår ude i naturen forskellige steder i Assens Kommune og giver mulighed for ro, bevægelse, refleksion og fællesskab med andre mænd, der oplever noget lignende.

”Samtaler for Mænd” er et tilbud til mænd, der savner et sted at dele tanker, erfaringer og livets udfordringer med andre.

Som forlængelse af forløbet starter vi et nyt mandefællesskab i naturen for mænd, der tidligere har deltaget i naturforløbet. Her handler det ikke om behandling eller diagnoser – men om at holde fast i det, der virker: naturen, nærværet, bevægelse og fællesskabet med andre mænd.

Mænds Sundhedsuge handler i høj grad om at minde os om, at sundhed ikke kun handler om kroppen – men også om relationer, fællesskab og følelsen af at høre til.

Vi glæder os til en uge med plads til både samtaler, grin, ro, natur og fællesskab.

**Tid og sted**

**Kalder alle mænd**

Mandag d. 8. juni kl. 16-18 på Højfyns Friluftscenter, Mølledamsvej 4 i Tommerup.
Tilmelding skal ske til sundhedskonsulent Claus Palmer Rohold, ring eller SMS til tlf.: 21647086.

**Mandefællesskab**

Kickstart i uge 24

Vi starter op torsdag d. 11. juni kl. 16-18 på Højfyns Friluftscenter, Mølledamsvej 4 i Tommerup.
Fremadrettede mødes vi sidste torsdag i hver anden måned kl. 16-18. Der vil være tilmelding fra gang til gang.
